Pred dnevi me je neka gospa opozorila na nove astrološke izraze, ki da jih je prebrala v časopisju, češ kaj pomenijo. Navedla je “svetlobno ozvezdje Vodnarja” pa “toplotnega Strelca” pa “Merkurjev mrk” pa še nekaj podobnih izrazov. Ker je tudi povedala, kje se to da prebrati, sem šel preverit. In res zelo brana tedenska revija objavlja priročen tekst, ki se dotika tudi astrologije in v katerem so vsi ti izrazi pa še nekaj drugih. Izraz “vodni Mars” se sicer še da razložiti, tudi z “luno v padnem vozlu” bi še šlo, težji zalogaj pa je recimo “čas dvigajočih se luninih lokov”.
Zadeva me močno spominja na izkušnjo nekje lani, ko me je po elektronski pošti neka gospa pobarala po povezanosti zahodne in kitajske astrologije. Malo sem bil osupel, pa sem vljudno odpisal, da tako pač ne gre, saj da sta to dva popolnoma različna in nezdružljiva principa. Še bolj sem bil šokiram, ko me je v odgovoru skorajda nadrla, češ kakšen astrolog pa sem, da tega ne vem, in mi v dokaz poslala tri povezave/linke na spletne strani, kjer to zelo dobro razlagajo.
Povezave sem seveda nemudoma preveril, in glej ga, zlomka, v resnici so se pojavili pisci (morda res astrologi ali pa pač samo “astrologi”, tako daleč v preverjanje se nisem spustil …), ki so lepo napisali, da določeno znamenje zahodnega zodiaka ustreza (?!) določenemu znamenju kitajskega zodiaka. Dialog sem potem prekinil, ker sem spoznal, da gospe veliko več pomenita vznemirjenje in izziv novih odkritij o sebi kot pa trezen razmislek o tem, da sta raziskovanje in pisanje o združljivosti dveh tako različnih principov pravzaprav brezpredmetna in kvečjemu škodljiva.
(V izogib nesporazumu naj napišem še tole: v zadnjem času je mogoče na spletu najti številne strani, kjer astrologi in drugi pisci pristavljajo svoj piskrček in vsaj ne delajo tako velike škode kot v zgornjem primeru, namreč kombinirajo kitajska in zahodna astrološka znamenja, tako da je nekdo, rojen v kitajskem letu Podgane in istočasno v znamenju Kozoroga, povsem drugačen od nekoga drugega, ki je rojen v kitajskem letu Podgane in istočasno v znamenju Leva. (Kot da je to kaj zelo nenavadnega ali novega.) Tako dobimo 144 kombinacij, ki so seveda vabljive, z uporabnostjo pa je že malo drugače. Iz tega potem lahko delamo tudi sinastrijo, na primer kako sta skladna Opica po kitajskem in Bik po zahodnem zodiaku in še in še.
Našla se je gospa, ki je o tem napisala bestseler, ga imenovala “The New Astrology: A Unique Synthesis of the World’s Two Great Astrological Systems. (with 144 Complete Personalized Character Readings)” ter primarni naslov knjige celo zaščitila z znakcem TM. Aplavza vredno.)
Splet danes očitno prenese vse. Čestitke, sebki (selfiji), recepti, samohvala, posneta navodila za milijon stvari, plagiati resnih del in posnetki rezanja vratov v HD tehniki še niso vse -standardi se spreminjajo, vsakdo lahko iznajde karkoli in vse je lepo na dlani, recimo na dosegu miške. “Nova astrologija” je pri tem samo neka marginalna in malo pomembna tema, a vseeno tudi lep pokazatelj, kam stvari danes gredo. Mešanje vsega med seboj, Vodnarjeva doba pred vrati.
In če se vrnem k izhodišču: gre za setveni koledar, ki vsebuje astrološki uvod, v katerem so tudi navedeni izrazi. Le-ti z astrologijo, vsaj zahodno, nimajo nič skupnega, saj je tam nomenklatura kljub vsemu urejena drugače. Da pisanje ne bi bilo toliko razdiralno, povejmo kar to, da je avtorica uporabila izračune s precesijskim zamikom, ki ga zahodna astrologija uporablja pri določenih tehnikah, pri osnovah pa ne, medtem ko ga vedska / indijska upošteva kot osnovo za vse izračune. Za setvene koledarje ga je pri nas začela uporabljati pokojna gospa Meta Malus, ki je ta pristop “našla” kot “nekaj novega in pravovernega”, nakar imamo v Sloveniji na voljo dva različna setvena koledarja, saj nekateri avtorji gibanje planetov izračunavajo na “tropski”, na zahodu običajni način. Razlika je hitro opazna v datumih, kdaj je Luna v posameznem znamenju; zamik je približno 23 stopinj, kar znese malo manj kot dva dneva.
Težko je reči, kateri datumi so potem za naravo pravi in kateri ne. Zanimivo je namreč, da sta avtorja v Sloveniji dokaj znane knjige “Vse o pravem času” J. Paungger in Th. Poppe uporabila zahodni način izračunavanja, v veliki meri – in z obilo navedb o astrologiji, predvsem Luni – pa pišeta tudi o naravi in setvi.
Pripis: Ta zapis nima nikakšnega namena razsojati ali odrejati, kaj je prav in kaj ne, upam le, da bo po njem tovrstnih dilem manj kot prej. Nove astrologije torej ni in je še lep čas ne bo, še naprej bomo preigravali isto astrologijo kot doslej, le vse bolj se bomo zavedali razlik v pristopih in možnostih. Kar tudi ni slabo. Pa lep pozdrav vsem!