Izid britanskega referenduma je postal večji časopisni naslov od ločitve Charlesa in Diane. Britanskega polovičnega zakona z EU je povsem očitno konec. Analitiki so na predvečer glasovanja napovedovali majhno razliko v prid Ostani – ali pa morda neznatno v prid Odidi. Za bolj natančno napoved, so izjavili, bi bilo treba vreči kovanec ali pa vprašati astrologe.
Bolj natančno se verjetno ne bi dalo povedati. S tem da so astrologi o tem pisali že prej – in tudi napovedali!
Začetek Evropske unije je Rimski sporazum 25. marca 1957, sklenjen ob 18.30. Saturn je bil tedaj v znamenju Strelca. Kadarkoli bo spet v Strelcu, lahko predvidevamo kake pomembne dogodke ali obrate. Avstralski politični astrolog Ed Tamplin je o takih možnostih za leto 2016 pisal že predlani: “Saturn je bil v Strelcu tudi v času prve večje revizije EU, ko je bil 1986 podpisana Enotna evropska listina, ki je v veljavo stopila julija 1987. Ali kaže, da Saturnov povratek v Strelca pripravlja sceno za nadaljnjo ekonomsko revizijo Evrope?” (http://www.edtamplin.com/Saturn%20In%20Sagittarius.htm)
Nazadnje, ko je Saturn potoval preko Strelca, seveda v kombinaciji z drugimi planeti, je označil začetek razpada SZ. V tistem času je šlo za šok, čeprav je bil tak potek pol leta prej pravilno napovedan s strani vodilnega evropskega astrologa Andreja Barbaulta. Njegovo dolgoletno delo s planetarnimi cikli vodi k pravilnim predikcijam, ne da bi za to potrebovali kovanec.
Britanci o odhodu iz skupnosti niso glasovali prvič. Leta 1975 so izvedli referendum o izhodu iz Evrope in izglasovali obstanek. Saturn, planet strukture, je v Strelca prišel februarja letos, ravno ko se je začela kampanja Brexit. Odtlej je trikrat prešel pozicijio, ki jo zaseda v horoskopu Združenega kraljestva. Toda tokrat je bil večino časa ujet v kremplje močnejših Jupitra (zakonodajalca) in predvsem Neptuna, to pa poenostavljeno pomeni “razblinjanje nadzora in/ali strukture”. Prav zaradi Neptunovega vpliva se dosedanji pogoji ne morejo več nadaljevati.
Pri astrologiji se vse vrti okoli timinga. Na isti dan kot VB, na Novega leta dan 1973, se je EU pridružila tudi Danska. Tam so le malo prej, decembra 2015, tudi izvedli referendum o izstopu iz Unije. Tega ni bilo dobro spregledati. Če namreč pogledamo horoskop pridružitve, najdemo Saturna na 16 st. Dvojčkov, precej natančno nasproti Saturnu iz karte Rimskega sporazuma. Zaradi tega postaja Saturnova letošnja pot dvojno pomembna. A ne gre samo zanj. Tudi Uran, planet revolucije, obrata in neodvisnosti, je ta čas natanko nasproti svojemu položaju v času britanske pridružitve EU! Bolj nazorne najave “upora” vsaj v astrologiji ne more biti!
O tem, kako se bo iztekel britanski referendum, je takoj po objavi datuma, kdaj bo izveden, članek napisala ameriška astrologinja Nina Gryphon (http://www.ninagryphon.com/astrology-of-the-brexit-referendum/). Kar je namreč presenetljivo, je takratna in obenem tokratna pozicija Marsa: tako 29. februarja, ko so najavili datum glasovanja, kot 23. junija, ko je bilo le-to izvedeno, je bil Mars na 23 st. Škorpijona, torej na zelo močnem položaju, pri tem junija v retrogradni smeri (vračanje nazaj) in že skoraj ustavljen, torej še dodatno močan. Se je lahko končalo drugače? Avtorica je tedaj zatrdila, da ne, in izid je to samo potrdil.
Postavlja se vprašanje, kaj zdaj. Britanci sami trdijo, da je ta referendum nezavezujoč. Postopek se zdaj seli v parlament, kjer bodo razprave vsekakor še trajale. Stanje je še nekoliko bolj zapleteno, ker Škoti in Severni Irci niso za odhod iz EU. Kakorkoli že, Velika Britanija je za zdaj še v Evropi, marsikaj o njeni nadaljnji usmeritvi pa bo bolj jasno po jeseni, ko naj bi po lastni odločitvi odstopil proevropsko usmerjeni premier Cameron.
Poraja se tudi vprašanje, ali bodo britanskemu zgledu sledile tudi druge države članice. Danska je bila že omenjena, vprašanje je, kako bo na prebivalce vplival pravkaršnji izid na Otoku. Poleg tega se je kot prva odzvala Slovaška. Še več nemira bo verjetno izzvala na Poljskem objavljena tajna evropska študija o nadaljnji usmeritvi EU, kjer je med kopicami leporečja mogoče prebrati precej zaskrbljujoče trende razvoja skupnosti, vsaj kar se ekonomske samostojnosti posameznih držav tiče pa distribucije migrantov pa “zaščitnih sil” pa še marsikaj več. Dokument je “pricurljal”, o njem bo še veliko govora. Prvi odzivi kažejo na precej nasprotovanja.
Pa Slovenija? Njena naslonjenost na politiko in gospodarstvo predvsem Nemčije kot najbolj vplivne države v skupnosti je velika, na trenutke je videti kot vazalstvo, izraz, ki ga pri nas ni zaslediti, v tujini pa z njim kar pogosto označujejo države, ki se preveč podrejajo najmočnejšim. Da bi se Slovenija odločila oditi in sprožila postopke v tej smeri, se ni bati. Uporništvo naše države je omejeno na pritoževanje in izkoriščanje položaja. Morebitna samostojnost bi pomenila prevzemanje najvišje stopnje odgovornosti zase oziroma za državljane, če govorimo o politiki, po takem odnosu pa naša politika ni znana. EU je preveč ugoden ščit, da bi se mu kar tako odrekli …