(Ta članek je nastal v sodelovanju z nekdanjo revijo Jana, za katero ga je novinarka Renata Ucman zasnovala v obliki intervjuja z nekaterimi slovenskimi astrologi in ga pod naslovom “Elitam ni všeč, kar se bliža” objavila avgusta 2012. Celotni objavljeni intervju je sicer prinašal mnenja štirih slovenskih astrologov. – Vprašanja so navedena dobesedno.)
1. Kdaj se točno šele bo (ali se celo je že) začela Vodnarjeva doba?
Najprej moramo na kratko vedeti, kaj ta opevana Vodnarjeva doba sploh je. Gre za astronomski pojav, ki izhaja iz dejstva, da Zemlja ni povsem okrogla in jo zato težnost Sonca privlači neenakomerno. Zemlja zato niha okoli svoje polarne osi, ekvatorialna raven pa ekliptiko seka v nazaj gibajočem vrtenju nalik na vrtavko; zanjo vemo, da med vrtenjem ne stoji na mestu, ampak počasi potuje po površini. Zaradi tega se tudi trenutek pomladišča (vstop Sonca v znamenje Ovna oziroma nastop pomladi) vsako leto nekoliko pomakne nazaj, v približno 72 letih za eno stopinjo, v 26.000 letih pa za cel krog. Cel krog šteje vseh dvanajst znamenj, torej vseh dvanajst dob, od katerih vsaka je dolga približno 2160 let. Znamenja si pri tem sledijo v obratnem vrstnem redu, dobi Rib sledi Vodnarjeva, nato pride na vrsto Kozorogova. Pred tem so bile druge: doba Raka je na splošno prinesla naselitev, razvoj mitov, matriarhata in obdelovanje zemlje, doba Dvojčkov komunikacijo, predvsem pisavo, računanje, razmejitve, selitve, mnogoboštvo. V dobi Bika se je razvil kult “zlatega teleta”, zbiralo se je bogastvo, ustvarila so se močna in stabilna kraljestva, sem pada tudi vzpostavitev monete. Sledila ji je doba Ovna, v kateri se je prvič pojavil monoteizem (Ehnatonov čas v Egiptu), pri žrtvovanju so ovce nadomestile (predrago) govedo, bil je čas hudih osvajanj in vojn, krvi. Doba Rib je doba krščanstva (riba kot glavni simbol), hierarhije, sočutja, odvisnosti, pa tudi zlorabe vere; obdobje velikega znanja, a tudi korupcije vrednot.
Zakaj nekateri domnevajo, da se je že, drugi, da se šele bo začela?
V knjigi The Millenium Predictions je avtor Tad Mann zbral približno 60 navedb terminiranja začetka Vodnarjeve dobe, ki časovno segajo od francoske revolucije do leta 2368. Napisali so jih znanstveniki, filozofi, misleci, vidci, religiozni vodje in drugi, vsakdo je svoje prepričanje podkrepil s svojimi argumenti, videnji, razlagami. Nekateri termini so že na prvo oko vredni dvoma, medtem ko je nekaterim drugim težko oporekati. Dokončnega konsenza o tem, kdaj se bo (oziroma se je) začela, ni.
Kaj o tem menite vi?
Osebno sem prepričan, da prehoda med dvema obdobjima, ki trajata po 2160 let, ne moremo omejiti s samo enim datumom, trenutkom, dogodkom, predvsem zato ne, ker je tu vpleten pojem dojemanja, dojemanja množice, mase, ne le enega filozofa oziroma raziskovalca. Gre za proces.
Ali njen začetek povezujejo z določenimi položaji planetov in s katerimi?
Največkrat se omenja Uran, kar je logično. Najprej je ta planet ‘vladar’ Vodnarja, poleg tega pa je Uran tisti, ki prinaša revolucije, spremembe. Njegove pomembne povezave oziroma konfiguracije so bile v šestdesetih letih, ko je prišlo do spremembe v naših navadah razrahljanja vrednosti ter se je obenem končalo obdobje viktorijanske morale, pa tudi v času, ki ga živimo prav zdaj.
Ali pa je njen začetek odvisen tudi od višine naše kolektivne zavesti oz. višine zavesti prevladujoče mase posameznikov?
To je bistven element. In danes se to lahko zgodi bolj verjetno kot kdajkoli prej, glede na našo vse boljšo medsebojno povezanost (splet, socialna omrežja, komunikacije, mediji, …).
2. Kaj je značilno za Vodnarjevo dobo, kaj jo zaznamuje in kaj nam konkretnega prinaša?
Dobo Rib lahko ponazorimo z nihalom (pendulum). Niha od ene skrajnosti do druge in nazaj. Črno – belo, dan – noč, jang – jin, moški – ženska, dobro – slabo, aktivno – pasivno, Bog – hudič, to je torej čas dualizma. Posameznika postavlja nekam v hierarhijo, kjer je lahko vesel, da sme biti tam, in obenem hvaležen tistemu, ki mu je to mogočil, pa naj bo to Bog ali vladar ali pa naravne sile. Vse v njegovem življenju je odvisno od hierarhije. Nihalo je obešeno nekje zgoraj – načelo vertikalnosti je zelo pomembno.
Dobo Vodnarja ponazarja tekoči kristal. Gre za algoritem, ki je hladna, logična in nečustvena kombinacija enk in ničel. Možna je katera koli. Človekove možnosti bodo večje oziroma (v večji ali manjši meri) enake drugim, a le, če se bo za to podvizal. “Če ne pobereš denarja na cesti, ga bom pač jaz.” Načelo vertikalnosti se bo umaknilo načelu horizontalnosti, morda še bolje rečeno vseenakosti. Toda ne po principu kakega komunizma, ampak konsenza, dogovora, le da ta ne bo (ne bo smel biti) zasnovan na kakršni koli sentimentalni, plemenski, hierarhični podlagi, ampak na informaciji, dejstvih.
Tako posamezniku kot človeštvu?
Posamezniku daje več možnosti – ali pa manj. Čakanje, da bosta neko zagato, na primer problem smeti, rešila cesar ali Bog, se ne bo obneslo. Ali bomo to rešili ‘mi’ ali ne bo rešeno, nekako tako. – Človeštvo? Čim več konsenza med posamezniki, interesnimi in drugimi skupinami, tem višja stopnja konsenza bo tudi na svetu nasploh.
Kako bi se to lahko naneslo na recimo vojno v Darfurju? Težko je reči, to je stvar futuristov, mislecev, filozofov. Toda v vsakem obdobju se je družba znašla v kaki od slepih ulic, ko se prihodnosti – ki je danes seveda že zgodovina – ni dalo predvideti, a je vseeno prišla in prinesla tedaj nepredstavljive novosti. Enoznačnega odgovora, kaj je denimo doba Rib prinesla človeku in človeštvu, ni. Dobrega prav gotovo veliko, toda ne samo to.
Katere so prednosti in slabosti te Vodnarjeve dobe z vidika posameznika in družbe, morda tudi za naš planet Zemljo?
Ena od prednosti je več odločanja in tudi odgovornosti. Toda nihče ne bo odgovoren, če ne bo prisiljen v to. (Lep primer je današnja slovenska elita, ki je v 20 letih popolnoma izgubila vsakršno odgovornost do naroda, ki ga vodi. Levi in desni, da ne bo pomote! Podobni procesi se dogajajo tudi drugje po svetu.) Torej bo moral v odgovornost nekdo nekoga prisiliti. Množica, recimo. Ker bo imela interes. (Po svetu in pri nas se kritična masa veča prav v tej smeri.) Potem se bodo interesi prepletli, toda bistvo je, da bo moral biti človek stalno buden in zavéden – danes je v svetu natančno obraten trend; Vodnarjeva doba globalnim elitam niti najmanj ne ustreza! “Če bi se le dalo tole nekako ustaviti …”
Slabosti ne manjka. Recimo razosebljenost – jo že poznamo, ali ne? Emo; naključni seks; prijatelj s facebooka, s katerim nikoli ne boš spil piva niti ti ne more čuvati psa, če greš na morje; vsiljevanje reklam, pritiski, laži, s katerimi naj bi kaj pridobili – je v tem logika? Je, zelo močna. “Zavohal sem priložnost, da z ogromno manipulacijo (farmacevtski lobiji to počno že desetletja!) ogromno zaslužim. Tega tako in tako nihče ne dojame in nihče ni proti, torej imam priložnost!” (Korporacija Coca Cola se je ravnokar namenila vložiti 4 milijarde dolarjev v indijski trg. Da bi Indijcem dali kaj dobrega s tem? Kaj pa še! A ne bo dolgo, da bomo odkrili, kaj je zadaj, danes se vse izve. WikiLeaks je pomembnejši kamen na poti v Vodnarjevo dobo, kot se morda zdi. Zato pa si ga Američani tako zelo želijo dobiti v pest. Sledila bo huda diskreditacija. Assange to dobro ve. Ne gre samo za njegov zapor, ampak za kredibilnost …)
Kako se bo odražala pri posameznikih, družbi oziroma na našem planetu?
Tisti, ki se prepuščajo, saj ne zmorejo, ne znajo, ne upajo drugače, se bodo spremenili v obvladljivo množico, do katere kakega velikega sentimenta ne bo. Tisti drugi bodo pobirali korist od tega. Vprašanje je samo, koliko bo enih in drugih. V teoriji in idealni varianti bi lahko bili vsi med temi ‘zgoraj’, s tem bi prišlo do podobnega stanja kot v stari Grčiji, kjer so odločali na agori, a se to ne bo zgodilo. Vse preveč je tistih, ki ne bodo dohajali ritma in zahtev. Iz tisoč razlogov. Pa tudi sicer nismo vsi aktivni, zmagovalci, borci, …
3. Ali se v letu 2012, ki velja za neko prelomno leto, polno sprememb, že dogajajo spremembe (in kakšne), ki so povezane z Vodnarjevo dobo?
24. junija sta se na nebu prvič po veliko letih v odnos (tokrat kvadrat, 90°) postavila revolucionarni Uran in radikalni/uničevalni Pluton. Zadnji podobni odnos (aspekt) sta imela v začetku tridesetih let prejšnjega stoletja, ko sta doprinesla k razvoju nacionalizmov, ki so bili odziv na (eksistenčne) probleme tistega časa, pa tudi posledica nedorečenih vojn, zlasti v smislu nove delitve sveta in virov. Bila pa sta vpletena tudi v dogajanje v šestdesetih.
Do spomladi 2015 se bosta v kvadrat postavila sedemkrat, v tem času bosta prinesla (recimo raje ‘sprožila’ ali pa ‘omogočila’, da ne bo zveneti preveč mistično) zelo velike globalne spremembe. Predvidevanj je veliko, različni avtorji omenjajo različne opcije, na spletu se najde veliko tega.
Katere spremembe bo Vodnarjeva doba nedvomno zahtevala?
Jaz bi jih omenil le nekaj. Na primer parlamentarizem, ki se je – v sedanji obliki – iztekel: kdo zastopa koga? Volimo poslance ali stranke, ki “naj bi” države vodile za in zaradi ljudi? Kako je s korupcijo na najvišji ravni? Moral se bo ustvariti nov model. Se že nakazuje? Že. Posamezniki in skupine vladam javno predlagajo rešitve, pojavljajo se premiki k parcialnim rešitvam, ni več čisto vse odvisno od neke vlade. Primer Islandija: predsednik je predlagal referendum o reševanju (mednarodnih) bank in ljudstvo je bilo v veliki večini proti. Banke so lepo propadle, nacija se je pobrala. Danes se to ne sme izvedeti, v Grčiji so proti enakemu poskusu udarili z vsemi sredstvi!
Druga taka tema je Cerkev. Sveti Malahij je pred 1000 leti napovedal, da je sedanji papež predzadnji v vrsti. Korupcije, pohlepa in zlorab je veliko več, kot si kdo lahko misli, verodostojnost pada v brezno. Velika sprememba je nujna, kajti človek vero potrebuje! Če ne bo verjel Vatikanu, bo pa Budi ali Alahu … Izogibanje Vatikana odgovornosti in spremembam ga vodi v pogubo – je imel sveti Malahij prav?
Tretja taka tema je denar, pohlep, korupcija, ki je pripeljala do splošnega nezadovoljstva in krize. Banke – nekdo se bo vprašal, zakaj zaračunavajo obresti. Prinašajo bogastvo, seveda. Toda inflacijo tudi in razslojevanje. Na neki način so le kazen in ponižanje za tiste, ki nimajo dovolj svojega denarja. Če hočeš nekaj pridobiti, moraš sprejeti neprijetno dejstvo, da boš plačal več, kot je tisto vredno. Banki. Toda kazen in ponižanje sta tipična izraza dobe Rib, popolnoma tuja Vodnarju! Bo prišlo do spremembe v razmišljanju tudi tu? Danes še nepojmljivo razmišljanje. A pustimo času čas – in Vodnarju vlada Saturn, rimski mitološki bog časa.
Potem gre tu še za upravljanje z informacijami. ‘Veliki brat’ je doba Rib v najlepši luči. Toda, ali se ne bo morda izteklo drugače in bodo informacije na koncu vseeno ostale ‘javna domena’? Facebook je postal del ‘Velikega brata’ – je na pomolu socialno omrežje, ki ga bo izrinilo? Pa ekologija pa znanost pa … veliko je lahko tega. (Lažje bi bilo razliko med dobama navajati po primerih in področjih, a bi to zahtevalo veliko več prostora.)
Se že pojavljajo ali jih v bližnji prihodnosti lahko pričakujemo?
Različni avtorji te spremembe postavljajo v več terminov, med njimi se največ omenjajo 2012-2015 (celo 2008-2015, kar je precej logično), pa “do 2019” (ko naj bi bilo konec razširjene/podaljšane) ekonomske krize), omenja se leto 2024, ko Pluton preide v Vodnarja …
So morda povezane s kakšnimi dogodki?
“Dogodki” so zanimiv izraz. Mnogi so vidni na daleč in zapisani v zgodovino, saj prinašajo globalne premike, recimo padec Bastilje, osamosvojitev ZDA, danes padec Stolpov dvojčkov. Za mnoge druge se nam ne zdi, da bi lahko bili pomembni, a se njihov vpliv izkaže skozi čas. Za mnoge niti ne vemo. Težko je reči, ali je dogodek terminiran s tem, ko se je zgodil, ali s tem, ko se je porodil kot primarna ideja v neki glavi ali na nekem sestanku, kjer niti ni bilo zapisnika …
Mundana (svetovna) astrologija upošteva cikle (predvsem počasnejših) planetov in predvideva, da je neki čas ključen za to ali ono, odvisno seveda od kvalitet, ki so zastopane. Veliki križ planetov 11. avgusta 1999 je (čisto po pravilih) rezultiral 11. septembra 2001. Konfiguracija T-kvadrat je pred 80 leti prinesla nacionalizme, planeti jeseni 2008 pa krizo, ki je bila po astrologih napovedana že konec leta 1994! T-kvadrat julija 2010 je prinesel WikiLeaks (natančno na dan!), pri nas pa informacijo, da bodo banke vrnile preplačani denar, prav tako na isti dan. Pa še veliko drugega. Po tisočletnih izkušnjah (in tudi če to koga še tako hudo moti, je astrologija starejši informacijski in vrednostni sistem od katere koli danes veljavne in cenjene znanosti) lahko predvidevamo, da sedanji planetarni premiki prinašajo velike spremembe.
Kaj še lahko pričakujemo glede te nove dobe? Se je lahko veselimo ali ne?
Ali bo bolje ali slabše, je odvisno od zornega kota. Vsekakor bo drugače. In vsekakor to ne bo jutri, ker gre za proces. Nekatere pokazatelje že poznamo, recimo tekoči kristal, razosebljenost, izjemno krutost, povsem primerljivo s prejšnjimi časi (krutost je en izmed atributov Vodnarja!), informacijski boom, mobilnost pri komunikaciji in še in še. Nekaj od tega nam je všeč, nekaj pa ne. A globalne spremembe vedno prihajajo v paketu.